Zmiany w umowach o finansowanie projektów badawczych własnych i promotorskich oraz w umowach o dofinansowanie wykonania projektów celowych

W związku z dużym niepokojem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego związanego z coraz większą liczbą wystąpień o dokonanie zmian w umowach o finansowanie projektów badawczych własnych i promotorskich MNiSW oraz w umowach o dofinansowanie wykonania projektów celowych dotyczących np.: próśb wyrażania zgody na przedłużenie terminu realizacji projektu, zmian w asortymencie aparatury naukowo-badawczej, przesunięć pomiędzy pozycjami kosztorysu itp., zwracam się do wszystkich kierowników projektów badawczych tzw. grantów Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego o przygotowywanie wniosków, i ich śladem umów, w taki sposób, aby w trakcie realizacji projektu nie występowała potrzeba dokonywania zasadniczych zmian.

Przypominam, że obowiązujące przepisy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego zezwalają na dokonywania przesunięcia środków pomiędzy poszczególnymi pozycjami kosztorysu jednak za zmianę nie więcej niż o 15%, jeżeli zwiększeniu nie ulega wysokość przyznanych środków na finansowanie projektu własnego lub promotorskiego.

W związku z wytycznymi Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego uprzejmie informuję, że począwszy od dnia 15 marca 2007 r. zgody na zmiany w umowach ofinansowanie projektów badawczych własnych i promotorskich oraz umów o dofinansowanie wykonania projektów celowych, udzielane będą przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wyłącznie w przypadkach udokumentowanych wydarzeń o charakterze losowym.

W przypadku niedotrzymania terminu zakończenia projektów Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego będzie występowało o zwrot przekazanych środków.

Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą
prof. dr hab. Ryszarda Chazan