Jesteś tutaj

Osiągnięcia zespołu klinicznego prof. Piotra Fiedora

W ramach projektu badawczego pt. „Leczenie cukrzycy typu I przeszczepianiem izolowanych wysp trzustkowych” dokonano skutecznej transplantacji izolowanych wysp trzustkowych. Badania realizowane były ramach projektu badawczego zamawianego numer PBZ-KBN-037/P05/2001.

W dniu 9 maja 2008 roku zespół kliniczny kierowany przez prof. dr hab. med. Piotra Fiedora wykonał pierwszą w Polsce operację jednoczasowego usunięcia całej trzustki z powodu przewlekłego zapalenia. Wyizolowane zaś wyspy trzustkowe przeszczepiono do wątroby. Pacjent w stanie bardzo dobrym został wypisany do domu. Metoda ta zwana autotransplantacją zapobiega cukrzycy pooperacyjnej i stanom hipoglikemii w przypadku częściowego zapotrzebowania na insulinę egzogenną w okresie pooperacyjnym.

W dniu 12 czerwca 2008 roku prof. dr hab. med. Piotr Fiedor z zespołem klinicznym wykonał pierwsze w Polsce alloprzeszczepienie izolowanych wysp trzustkowych chorej z chwiejną cukrzycą typu I w rok po allprzeszczepieniu nerki ze zwłok. Ta metoda leczenia wymaga przewlekłego leczenia immunosupresyjnego. Pacjentka zmniejszyła zapotrzebowanie na insulinę w pierwszym tygodniu po operacji o 50% i została wypisana do domu w stanie bardzo dobrym z zachowaną czynnością wcześniej przeszczepionej nerki bez cech odrzucenia.

Na podstawie skutecznej transplantacji izolowanych wysp trzustkowych i wdrożenia tej metody leczenia do klinik opracowano dwie procedury wysokospecjalistyczne:

  • Allotransplantację izolowanych wysp trzustkowych w celu leczenia chorych z chwiejną cukrzycą typu I oraz planową allotransplantację narządową (np. nerka, wątroba, serce).
  • Autotransplantację wyizolowanych, własnych wysp trzustkowych po operacji usunięcia trzustki tym chorym w celu zapobiegania cukrzycy pooperacyjnej.