Ogólnopolska Akademicka Platforma Medyczna

Cel, zadania, jednostki uczestniczące

Ogólnopolska Akademicka Platforma Medyczna jest inicjatywą mającą na celu integrację i wzmocnienie środowiska naukowego polskich uczelni medycznych. Współpraca w ramach Platformy polegać będzie między innymi na:

• realizacji wspólnej strategii rozwoju dydaktyki i badań naukowych zgodnie z postanowieniami Deklaracji Bolońskiej,
  • wymianie doświadczeń, wspólnych działaniach dydaktyczno-szkoleniowych i promocyjnych,
  • współuczestnictwu w międzynarodowych projektach naukowo-badawczych,
  • optymalizacji alokacji środków przeznaczonych na działalność dydaktyczną i naukowo-badawczą uczelni medycznych,
  • prowadzeniu komplementarnych działań na rzecz realizacji rządowej polityki zdrowotnej w ścisłej współpracy z organami administracji państwowej,
  • wspólnym pozyskiwaniu funduszy na rozwój uczelni.

Zainteresowanie współpracą w ramach Platformy wyraziły następujące jednostki:

1. Akademia Medyczna w Warszawie
  2. Akademia Medyczna im. „Piastów Śląskich” we Wrocławiu
  3. Akademia Medyczna im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  4. Akademia Medyczna w Gdańsku
  5. Śląska Akademia Medyczna w Katowicach
  6. Pomorska Akademia Medyczna w Szczecinie
  7. Akademia Medyczna w Białymstoku
  8. Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum w Krakowie
  9. Akademia Medyczna im. Prof. Feliksa Skubiszewskiego w Lublinie

Jednostka koordynująca prace „Platformy Medycznej” będzie wybierana na okres trzech lat spośród jednostek członkowskich. Na pierwszą kadencję wskazano Akademię Medyczną w Warszawie.

Na podstawie propozycji zgłoszonych przez uczestników Platformy wstępnie wyodrębniono 7 obszarów badawczych, w ramach których realizowane będą wspólne projekty naukowo-badawcze członków Platformy.